Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Istočno Sarajevo i Sankt Peterburg: Kulturna i obrazovna saradnja preduslov za ekonomsku

Na sastanku gradonačelnika Istočnog Sarajeva Ljubiše Ćosića i prvog zamjenika šefa Odbora za spoljne veze Vlade Sankt Peterburga Sergeja Markova koji je održan danas predloženo je bratimljenje škola ova dva grada i tom prilikom su konstatovali da je saradnja u oblasti kulture i obrazovanja preduslov za buduću ekonomsku saradnju koju su najavili.

Gradonačelnik Ćosić je nakon sastanka sa delegacijom iz Sankt Peterburga, koju je predvodio Markov konstatovao da je ekonomska saradnja sa ovim ruskim gradom trenutno otežana, ali da je siguran da će ona uskoro biti otkočena ističući da je logično da gradovi iz Republike Srpske razvijaju odnose sa ovim velikim ruskim gradom, s obzirom da je potpisan sporazum vlada Republike Srpske i Sankt Peterburga.

Ćosić je ocijenio da Markov poznaje dešavanja i stanje u Republici Srpskoj.

-Razmijenili smo mišljenja o onomo što čini ruski i srpski narod, a to je nevjerovatna istorijska povezanost i bratstvo. Drago mi je i da je u našem gradu održan koncert ruskog anambla `Moroška` povodom Dana pobjede- rekao je Ćosić novinarima ističući da kultura sjećanja i uspomena na period Drugog svjetskog rata kod Srba i Rusa nikada ne smije da izblijedi.

On je naveo da su saglasni u ocjeni da je saradnja u oblasti kulture, razmjeni studenata i đaka jedan od temelja buduće saradnje, te da je Markov predložio bratimljenje škola iz Istočnog Sarajeva i Sank Peteburga konkretan korak koji će omogućiti razmjenu srednjoškolaca.

Ćosić je istakao da će nakon posjete Sankt Peterburgu pokušati da primijene neka rješenja u oblasti saobraćaja i pametnog grada koja se primijenjuju u ruskoj sjevernoj prestonici, onoliko koliko to bude bilo moguće s obzirom na veličine ova dva grada.

Markov je ocijenio da je sa Ćosićem imao veoma plodotvoran sastanak, na kome su razgovarali o konkretnim pravcima saradnje, da imaju veoma slično mišljenje, te da će sa zadovoljstvom ovdje raditi na dobrobit građana.

Markov je istakao važnost rada na zajedničkim projektima, te potrebi da se u njih uključi omladina.

-Razmatraćemo mogućnost bratimljenja škola i razmjene đaka sa Istočnim Sarajevom. Poseban pravac saradnje je visoko obrazovanje, a tu veliki potencijal ima saradnja sa Univertitetom u Istočnom Sarajevu koji već ima potpisan sporazum sa Državnim univerzitetom Sankt Peterburga. Tu saradnju ćemo nastaviti da promovišemo i unapređujemo – najavio je Markov i Ćosiću prenio poziv gubernatora Sankt Peterburga da dođe u zvaničnu posjetu tom gradu.

Ansambl “Maroška” iz Sankt Peterburga upriličio je preksinoć jednoipočasovni koncertruske narodne muzike u Istočnom Sarajevu kao poklon povodom 80 godina od Pobjede nad fašizmom.

Markov je uoči tog bravuroznog koncerta rekao da je za publiku u Istočnom Sarajevu pripremljen poseban koncert, te da će imati priliku da čuju Balalajku sa scene, ali i kako zvuči ruski narodni instrument domra.

– Imamo i iznenađenje kojim ćemo pokazati na koji način čuvamo srpsku kulturu i doživljavamo je- rekao je Markov novinarima prije početka koncerta i publika je zaista uživala u izvođenju srpske pjesme „Tamo daleko“.

Markov je naveo da je ansambl “Maroška” osvojio već 20 država i publika u sportskoj dvorani je bila osvojena umijećem i veseljem izvođača.

-Ovdje se osjećamo kao među prijateljima i braćom. Mi smo pripremili ovaj koncert sa ljubavlju, mnogo detalja i istrajnosti- rekao je Markov.

Savjetnik Ambasade Ruske federacije za naučnu, kulturnu i obrazovnu saradnju Jurij Pičugin ocijenio je da je pred publikom poseban ansambl, koji će se predstaviti različitim numerama narodne muzike i obradama srpske narodne muzike.

Ansambal “Maroška” nastao je 2009. godine, kao amaterski ansambl, ali od 2014. godine uključuje profesionalni akrobatski balet, profesionalni operski hor i mini orkestan narodnik instrumenata.

Orkestar treći put dolazi na Balkan i drugi put u Republiku Srpsku.

Izvor: Glas Srpske

Podijeli